Maden Suyu ile Canlanın!!

Standard

Maden suyu, Avrupa ülkelerinde sofralarda kullanılırken biz hala alışamadık..  Halbuki nasılda yararlı. Aslında sofra suyu olarak kullanılmasının nedeni, yemeklerle alınmayan bazı minerallerin maden suyu ile vücudumuza girmesidir. Aynı zamanda cildimizede oldukça faydalıdır.  Yüzümüzü günde bir kere maden suyu ile yıkadığımızda cildimizi canlandırıyor.  Kısacası hem içelim içimiz canlansın, hem cildimize sürelim dışımız canlansın..

Prof. Dr.  Karagülle maden suyunun yararlarından şu şekilde bahsediyor;

Maden suyunun faydaları en önemlisi günlük su gereksinimini karşılamada en az 2,5 litresu içmek gerekiyor. Bu su gereksinimi karşılanmasında kullanılması ek sağlık yararları sağlıyor. Bunların bir tanesi; bu sular doğal olarak oluştukları için doğal kirlilikten korunmuş sular, mineral içerdikleri için de bu mineraller özellikle kalsiyum, magnezyum ve bazı moleküller içerdikleri için sulfatbikarbonat gibi insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri var. İçtiğimizde bir mineralli suyu mide bağırsak sistemi üzerinde bir lokal etkileri var.

Kalsiyum ve magnezyum minerallisudançok iyi emilebiliyor, ona biyoyararlanım diyoruz yani sadece besinlerle almak yetmiyor. Bunun vücuda alınması mide bağırsak sisteminden ve vücutta kullanılması gerekiyor. Yapılan araştırmalar gösterdi ki mineralli sudaki kalsiyumun biyoyararlanımı süte eşdeğer ve bazı mineralli sular litrelerinde 500 miligrama kadar kalsiyum içeriyorlar. Dolayısıyla1 litresu içtiğinizde nerdeyse günlük kalsiyum gereksiniminin yarısını almış oluyorsunuz.Yine sadece bağırsak sistemi üzerinde değil, genel olarak metabolizma üzerinde olumlu etkileri var. Gerek lipit metabolizması, gerek karbonhidrat ve şeker metabolizması üzerinde özellikle kandaki aside eğilim durumlarında bir karbonat içeriği nedeniyle tamponlayıcı etkileri var. Keza idrarla atılım sırasında da idrarın ph ‘ını alkaliye çektiği için ya da yükselttiği için diyelim olumlu etkileri var.

Özellikle günümüz beslenme tarzında idrarın aside kayma ve buna bağlı da en sık görülen oksalat taşları oluşma riski var. Bir mineralli su içtiğimiz zaman idrar alkılleştiği için oksalat taşlarının çökme riski oldukça azaltılıyor. Zaten halk arasında da genel olarak amprik olarak mineralli suların böbrek taşı düşürdüğü öğrenildiği zaten amprik olarak biliniyor. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarla da bunun böyle olduğu gösterildi ve mekanizma üzerine de bu bahsettiğim mekanizmalar üzerinden yine kalsiyum oksalat oranını değiştirerek etkili olduğunu biliyoruz.


 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s